Materac do łóżka twardy czy miękki jaki kupić
Kupujemy materac do łóżka
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kamienia na tarasie
1 września, 2020
Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest istotne? Kilka słów o tym, dlaczego należy uzupełniać ubytki.

Niefrasobliwe traktowanie ubytków w zębach może prowadzić do wielu nieprzyjemności. Bardzo często to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Nawet pojedynczy ubytek może spowodować m. in. poważne zmiany w obrębie szczęki. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na estetykę czyli m.in. widoczne zmiany w wyrazie twarzy, idą negatywne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby stają się podatne na nacisk, przez co zaczynają się przemieszczać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego warto zwracać uwagę na to, by jak najszybciej uzupełniać ubytki. Nie wolno nam także zapominać o regularnych kontrolach u stomatologa.

Co jest lepsze: proteza czy implant?

  1. O protezach tradycyjnych: wady i zalety

Współcześnie dysponujemy wieloma technikami uzupełniania ubytków. Dzisiejsze protezy ruchome znacząco różnią się od tych dawniejszych pod względem komfortu noszenia jak i estetyki wykonania. Do głównych plusów protez wyciąganych można zaliczyć przede wszystkim łatwy dostęp i niewielki wydatek w porównaniu z implantami. Osoby zdecydowane na protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych posiłków oraz specjalne środki mocujące protezy. Trzeba także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Bardzo ważne jest stosowanie specjalnych preparatów do czyszczenia protez. Osoby decydujące się na protezę ruchomą muszą się przygotować także na to, że umocowanie protezy na podniebieniu może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę ruchomą należy wymieniać raz na pięć lat. Dotyczy to także trochę bardziej inwazyjnej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to niewyjmowana proteza instalowana na koronach zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza tradycyjna?

W tym wypadku zakres cenowy jest dosyć szeroki. Cena zależy od tego, jaki budżet chcemy przeznaczyć na sztuczną szczękę. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Ważnym aspektem jest także to, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. środki czyszczące, specjalną szczoteczkę, czy klej do protez. Gdyby podliczyć wszystkie dodatkowe koszty utrzymania protezy, może się okazać, że uszczuplają nasz budżet średnio o 7-8 tysięcy rocznie! Może to być zatem bezpośredni powód, dla którego coraz więcej pacjentów wybiera implanty.

  1. Mocne i słabe strony implantów zębowych

Czym jest implant zębowy? To najlepszy sposób uzupełniania ubytków. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest nieinwazyjny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Aby wykonać zabieg, pacjent dostaje jedynie znieczulenie miejscowe. Wstawianie implantów trwa około 20-60 minut, w zależności od liczby wstawianych zębów. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się powodzeniem a klienci cieszą się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Trwałość implantów jest ich kolejną zaletą- zabieg wykonujesz raz na całe życie. Implanty nie wymagają regularnej wymiany, dzięki temu zabieg wykonujesz raz, by cieszyć się pięknymi zębami do końca życia.

Ważnym aspektem przemawiającym za stosowaniem implantów są także minimalne szkody dla reszty zębów. Tradycyjne protezy osiadające mogą powodować zanik kości wyrostka zębodołowego i różne schorzenia jamy ustnej. Implanty natomiast nie są niebezpieczne ani dla sąsiadujących zębów, ani dla dziąseł lub kości szczęki. Większość implantów jest wykonana z materiałów bio-kompatybilnych. Sztuczne zęby są zatem bardzo łatwo integrowane przez organizm. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Czy istnieją różne rodzaje implantów?

Wspominaliśmy już o tym, że implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby implanty mogły służyć wiele lat, wykonane są z najlepszych materiałów. Najczęściej używane zestawienia materiałów przy produkcji implantów to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. To, jakie materiały wybierzemy, determinuje ostateczny koszt implantów. Implanty są dość kosztowne, mianowicie koszt jednego implantu to ok. 2,5-3 tys. Cena jest częstym czynnikiem odstraszającym pacjentów.

Protezy czy implanty?

Dla pacjentów główną rolę przy wyborze protezy odgrywa cena. Najtańsze są protezy ruchome. Niestety generują one dodatkowe koszty, związane z ich utrzymaniem.. Regularna wymiana protezy na nową to także dodatkowy wydatek. Implanty natomiast służą nam całe życie, chociaż na pierwszy rzut oka są o wiele droższe niż proteza tradycyjna. Nie musimy jednak stale dokładać do ich utrzymania, i idealnie imitują utracone zęby.

Warto pamiętać,  że uzupełnianie ubytków jest konieczne. Możliwości wyboru przy uzupełnianiu ubytku jest kilka. Wybieraj zatem to, co najlepsze dla Twojego zdrowia.

Implanty Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.