Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go wybrać?

Beyond – najlepsza lampa do wybielania zębów
21 września, 2020
Firma sprzątająca
28 września, 2020

Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go wybrać?

Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go wybrać?

Planując wycieczkę powinniśmy zatroszczyć się o porządne pakowanie. Szczególnie jeśli jedziemy w góry albo planujemy czasochłonne zwiedzanie, należy nie zapomnieć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale też zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wiele osób ceni sobie wyprawy z termosami turystycznymi, które przez długi czas zachowują temperaturę herbaty, kawy albo innego napoju. Jakie termosy turystyczne są uważane za najlepsze i dlaczego? Z reguły przede wszystkim interesującym nas kryterium jest długość utrzymywania ciepła lub zimna, chociaż równie istotna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród najbardziej zananych termosów turystycznych znajdują się termosy producentów Thermos, Stanley i Esbit, dlatego warto się im przyjrzeć.

Który termos turystyczny wybrać?

Chcąc wybrać termos turystyczny powinniśmy popatrzeć na parę istotnych kryteriów, jakie zaważą na tym, czy termos turystyczny spełni swoją funkcję w konkretnych warunkach, czy też nie. Ważna jest tutaj funkcjonalność, budowa i materiały, z których termos jest wykonany. Im bardziej zależy nam na jakości, tym rozsądniej szukać termosu wykonanego z dobrej jakości surowców, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji i pozytywnie oddziałują na dobre działanie turystycznego termosu.

Powinno się też zastanowić nad tym, aby termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, dzięki której uzyskamy pewność, że termos nie wysunie się nam z rąk także w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie planujemy wycieczki, powinniśmy dobrać obszerność danego termosu. Z reguły termosy turystyczne znajdziemy w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wycieczka tym mniejszy termos wystarczy. Na całodniowe wycieczki warto wybrać pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, jakim lepiej się kierować, chcąc sprawdzić, jaki termos turystyczny wybrać jest rzecz jasna czas zachowania ciepła lub chłodu. W tym przypadku istotny jest nie tylko sam czas zachowania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku najlepszych termosów może to być nawet cała doba, ale też zakres temperatur. Nie ma termosu, który zachowa przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im lepiej zapełniony termos, tym dłużej będzie on spełniał swoją funkcję. By jednak termos turystyczny mógł być najlepszy, musi posiadać szczelny korek. To od niego zależy trwałość termosu. Z reguły korki są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej polecane termosy turystyczne

W sklepach dostępnych jest bardzo dużo termosów turystycznych, chociaż najbardziej znane i polecane pochodzą od 3 firm, od lat sprzedających zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego termiczne kubki (te gorzej spisują się w trakcie wielogodzinnych wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one szczególnie cenione przez różnych pasjonatów podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich termosy turystyczne?

Termosy turystyczne firmy Stanley

Termosy producenta Stanley posiadają wieloletnią tradycję powstawania. Tworzone od niemal 100 lat termosy z wkładem stolowym są niezwykle trwałe i przez lata uczestniczą w największych wyprawach. Zdaniem producenta są tak trwałe, że mogą służyć przez wiele lat w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, zdolność zachowania ciepła lub zimna zależy od wielkości i napełnienia turystycznego termosu oraz elementów struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne firmy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy małych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych pojemnościach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termiczna izolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo rozwinięta. Należy jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z upływem przemijających godzin stanie się nieco wyższa/niższa.

Termosy turystyczne firmy Thermos

Inną równie popularną i bardzo zalecaną firmą projektującą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od wielu lat, z jakościowych surowców i materiałów. Co więcej Thermos produkuje produkty we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firmy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy w produkcji kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich obszerna gama termosów i kubków zachęca pasjonatów podróży, a świetne parametry utrzymywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, zachęcają, aby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit utrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że termosów oraz kubków termicznych nie należy czyścić w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce da się czyścić tylko korek, choć nie dotyczy to wszystkich modeli. Z reguły termosów umieszczamy w zmywarce, bo mocne detergenty i wpływ wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich umiejętność do utrzymywania temperatury.

www.kubek-termiczny.pl/sklep/termos-stalowy-stanley-classic-1-3-l-zielony

Komentarze są wyłączone.