Escape room – pokój pełen tajemnic

Depilacja toruń depilacja laserem depilacja Palomar Vectus
Idealnie aksamitne ciało dzięki zabiegom depilacji laserowej
Marzec 31, 2017
dekoracje weselne toruń dekoracje na ślub ciekawe dekoracje z papieru
Ciekawe dekoracje ślubne – ozdoby papierowe
Kwiecień 2, 2017

Escape room – pokój pełen tajemnic

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

O co chodzi w grze escape room?

Do niedawna na dominującym miejscu były rozrywki online, które nie miały w gruncie rzeczy nic wspólnego z realnym światem. Co ważne – w ekspresowym tempie wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich pecetach w domu na niezliczone godziny i wnikało w wirtualny świat (z myszkami takiej wydajności, iż trudno było normalnej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Wynik był taki, że zależności międzyludzkie w ogromnym zakresie przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce sytuacje, w których osoby mieszkające w tym samym budynku (np. na pierwszym i drugim piętrze), zamiast spotkać się twarzą w twarz, przesyłały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u albo grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o niesamowitym wpływie technologii na życie każdego człowieka, z innej – o bierności, lenistwie oraz zaraźliwej obojętności na innych.Konstruktywnym pomysłem okazała się rewelacyjna atrakcja escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie gier wirtualnych, lecz później odbyła ważne przemiany. Oparta była tylko na tekście pojawiającym się się na ekranie peceta, który tyczył się opisu pomieszczenia oraz motywu: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, iż zabawa absorbowała od samego początku. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Ulepszono grafię i tym samym nastała era „point and click”, czyli rozgrywek toczonych przed ekranem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room przybył także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zainteresowaniem. W niej nie ma czasu na oklepane scenariusze czy zwykłe dialogi. Gracz jest przeniesiony do prawdziwego pokoju, w którym spotyka się z pozostałymi graczami.
Znajdują się tam osobliwe przedmioty, trzeba rozwiązać kilka skomplikowanych zagadek, wykazać się umiejętnością spójnego myślenia i zręcznością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Główny punktem jakichkolwiek działań jest opuszczenie pokoju razem z partnerami. Wydaje się, że to wszystko jest normalne. Gracze jednak posiadają określony czas na wydostanie się z pomieszczenia.

Co trzeba zrobić, aby wydostać się z pokoju?

Na początku wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin i godzinę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A odnaleźć w nim można niewątpliwie mnóstwo ciekawych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie tajemnice i opuścić pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie w każdym zakamarku. Każdy pokój to zupełnie nowa struktura rozrywki. Scenarzyści dopracowali je w najdrobniejszych detalach, aby dostarczyć wspaniałej rozrywki oraz zdumiewać do samego końca. Nie wszystkim udaje się uciec z takiego pokoju. Wtedy przybywa osoba sprawująca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na owym etapie gracze mogą od niej otrzymać informacje, w jaki sposób trzeba było uciec bądź odpowiedź pozostaje tajemnicą. Ciekawostką jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą poznać historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że gracze potrafią zadziwić samych twórców tajemnic i rozstrzygają je w pomysłowy sposób, a mianowicie taki, którego nie przewidział scenariusz. Głównym założeniem jest niewykorzystywanie siły, aby uciec z pokoju.

Dom Kłódek oferuje cztery typy pokojów

Pierwszym modelem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca oraz próbują poznać sekret jego zwycięstw. Konkretniej mają znaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, lecz okazuje się nim nie tajemnica sportowca, a klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają trzeźwość umysłu i znikną z pokoju? Następnym typem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, w efekcie są tunelem czasoprzestrzennym i gracze zostają przetransportowani kilkadziesiąt lat wstecz. By powrócić do naszych czasów muszą wyjaśnić wszelkie zagadki i zniknąć z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom żyło się lepiej? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci rodzaj pokoju nawiązuje do znajomej opowieści o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na uprowadzeniu smerfów przez złośliwego czarnoksiężnika Gargamela do swojego niebezpiecznego zamku. Tam wytwarza eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze składników musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, żeby uratować porwane smerfy. W zamku skrywa się pełno pułapek, a uczestnicy są jedyną nadzieją na przeżycie. Ostatni pokój, ma nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które akurat kieruje się do nieznanego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest gotowy? Escaping room można zarezerwować na specjalne okazje (np. na urodziny, wieczór kawalerski) również dla pracowników korporacji, aby zintegrować ich także zachęcić do kreatywnego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również stworzyć indywidualną ofertę, czyli dostosowaną do życzeń przyszłych graczy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Komentarze są wyłączone.