Najem okazjonalny – poświadczenie u notariusza

reklama toruń identyfikacja wizualna studio graficzne toruń
Trendy w projektowaniu stron www
Kwiecień 15, 2017
adwokat toruń zrzeczenie się spadku podstawy dziedziczenia
Spadek podlegający opodatkowaniu – prawnik radzi
Kwiecień 17, 2017

Najem okazjonalny – poświadczenie u notariusza

notariusz notariusz toruń usługi notarialne

notariusz notariusz toruń usługi notarialne

Umowa najmu mieszkania – okazjonalna czy na czas nieokreślony?

Wynajmowanie jakiegokolwiek lokalu może być powiązane z rozlicznymi, zaś częstokroć nawet niezmiernie niekorzystnymi komplikacjami. W sieci aż roi się od nowinek na temat złych lokatorów i nieuczciwych wynajmujących. Zdewastowane sprzęty, wyrwane siłą podłogi, zalane wszystkie pomieszczenia, brak szansy wyrzucenia domowników wskutek ciąży najemcy – to jedynie wybrane przykłady. Do niedawna najemcy czuli się właściwie bezkarni, gdyż w części przypadków zawierali umowy na czas nieokreślony. W przypadku kiedy wynajmujący z jakiegokolwiek względu wolał wyswobodzić się od najemców, w pierwszej kolejności musiał oddać im wypowiedzenie z konkretnym wyprzedzeniem, natomiast zaraz potem mógł zabiegać o eksmisję. Owa sytuacja mogła ciągnąć się jednak latami, m in. wskutek okresu jesienno-zimowego, podczas którego absolutnie nie wolno usuwać ludzi bądź z powodu „polowania” na lokum socjalne od miasta. Z drugiej strony to właściciele systematycznie nie dawali umów o najmie, obarczali sporymi sumami za remonty właśnie lokatorów bądź absolutnie nie oddawali kaucji. Kaucja jest niezmiennie zwrotna oraz właściciel ma z niej podejmować pieniądze oczywiście w przypadku ogromnych spustoszeń w mieszkaniu absolutnie nie związanych z normalnym korzystaniem czy wtedy, gdy mieszkaniec nie wyrówna całościowych należności powiązanych z wykorzystaniem mieszkania, m in. wcale nie zapłaci za ogrzewanie.

Skala problemu pociągnęła za sobą zalegalizowanie tzw. najmu okazjonalnego, jaki ma zapewniać lepsze zabezpieczenie zarówno dla właściciela mieszkania, jak i dla lokatora. Jest ona obowiązująca jedynie w przypadku poświadczenia jej u notariusza. W innym przypadku jest po prostu nieważna oraz wcale nie będzie szansy na niej bazować. Najem okazjonalny to procedura dzierżawienia lokali mieszkalnych skierowana do osób prywatnych, jakie przez cały ten czas istniały w szarej strefie, a więc wynajmowały lokale bez „zbędnych” umów i dodatkowo nie prowadzą w takim aspekcie działalności gospodarczej. Obowiązkowo muszą to być również osoby, jakie dzierżawią lokale na okres nie dłuższy niż 10 lat.

Co jest niezbędne do podpisania umowy najmu okazjonalnego?

W szczególności deklarację domownika, w którym wskazuje inny lokal mieszkalny, do jakiego musi koniecznie się wyprowadzić w przypadku wypowiedzenia umowy albo eksmisji. Wcale nie chodzi tu o fanaberie właściciela, a więc sytuację, kiedy bez uprzedzenia wkracza on do mieszkania i przekazuje, iż na następny dzień wszyscy najemcy mają się wyprowadzić. W pierwszej kolejności – absolutnie nie jest to zgodne z prawem, natomiast po drugie – jego także obligują pewne przepisy. Posiadacz mieszkania własnościowego powinien mieć istotny motyw, aby uznać, że warunki umowy zostały przekroczone.

Konieczna jest też aprobata właściciela mieszkania, do jakiego dzierżawca ma przewieźć wszystkie swoje rzeczy w trakcie drażliwej sytuacji (szczególnie podczas eksmisji). Przeważająca część mieszkańców posiada dom rodzinny lub lokum, jakie na własną rękę komuś wynajmują. Powinni w umowie podać dodatkowo miejsce zameldowania. Wszelakie umowy, które nie zawierają owych oświadczeń, nie będą zatwierdzane przez notariuszy – nie realizują bowiem głównych wymagań.

Jakie są należności związane z zatwierdzeniem umowy wynajmu u rejenta? W przypadku notariuszy z Torunia jest to przeważnie 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Absolutnie nie jest to zatem suma rujnująca, a notariusze często gwarantują swoje usługi w przystępnych cenach. Zapłata zawsze odnosi się do wynajmującego, a mianowicie osoby która jest gospodarzem domu. W przypadku kiedy wynajmujący próbuje obciążyć nas tą opłatą (a także przykładowo kaucją w wysokości 30-krotności comiesięcznego czynszu najmu…), wówczas dużo lepiej wycofać się z wynajmu. W interesie wynajmującego jest ubezpieczenie się przed kłopotami z domownikiem, natomiast jeżeli ktoś na początku ma wymienione wymagania, to korzystniej zaniechać podpisania umowy niżeli w krótkim czasie nie wziąć „zwrotnej kaucji”. A co ważne – jednogłośnie z przepisami kaucja ogólnie rzecz ujmując nie powinna być większa aniżeli 6-krotność czynszu najmu. Jeżeli mamy niepewność co do właściciela, jednak pragniemy dopasowane lokum wypożyczyć, zdecydowanie trzeba wykonać (i wydrukować) zdjęcia oddające stan wszystkich pomieszczeń przed przeprowadzeniem się. Wszelakie spory dotyczące tej kwestii będziemy mieli szansę łatwo rozwikłać przyrównując wygląd mieszkania ze zdjęć z bieżącym, w którym znajduje się po przeprowadzce.

„Mieszkaniec ma prawo w umowie najmu okazjonalnego domagać się stałych miesięcznych należności” (bez opcji ich podniesienia, jeżeli lokator nie zgodzi się na to) – wymienione stwierdzenie usłyszymy od dowolnego notariusza z Torunia. Właściciel przyjmuje od domownika czynsz wynajmu, czynsz administracyjny (jest całkowicie przeznaczany do spółdzielni) oraz podejmuje od niego opcjonalnie zapłatę za, np. sieć internetową, jeśli umowa była zatwierdzona poprzez właściciela lokalu mieszkalnego).

Posiadacz mieszkania własnościowego musi wspomnianą rzecz zgłosić do urzędu skarbowego i zapłacić podatek za przychód, jaki wypływa z wypożyczanego domu. Dziś odpłatność taka liczy 8,5%, więc w zasadzie nie jest bardzo wysoka. Wynajmujący domu ma dwa tygodnie od zapoczątkowania wynajmu na oddanie do urzędu odpowiedniego potwierdzenia. Jeżeli wciągnął Cię ten artykuł, to kliknij w link tutaj – Notariusz Toruń

Komentarze są wyłączone.