Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

kancelaria notarialna Toruń notariusz poświadczanie dokumentów
Z czym warto iść do notariusza?
Kwiecień 6, 2017
dj na wesele dj łódź dj na imprezy
Impreza wszechczasów – zaproszenia, jadłospis i DJ
Kwiecień 12, 2017

Kiedy trzeba płacić alimenty? Pomoc profesjonalnego adwokata

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

prawnik Toruń obowiązek alimentacyjny kancelaria

Alimenty na dziecko – komu przysługują i jak je uzyskać?

Zadaniem rodziców jest zapewnienie bytu dziecku aż do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności, a w przypadku dzieci nieuleczalnie chorych ciężar owy nie wygasa praktycznie nigdy. Póki dziecko w ogóle nie jest w stanie zapewnić sobie normalnego bytu, więc zagwarantować sobie wszystkich koniecznych środków do życia, to oczywiście rodzice koniecznie muszą spełniać tenże obowiązek. Tylko w przypadku, kiedy dorobek dziecka jest spory i powinien mu ten byt zagwarantować, wtedy rodzice nie muszą pokrywać z własnej kieszeni alimentów. Brak zdolności dziecka do indywidualnego „zarabiania na życie” jest podstawowym motywem orzekania przez sąd alimentów.

Oczywiście na wstępie sprawa rysuje się nam tak, że któreś spośród rodziców wędruje do jakiejś z Kancelarii Adwokackich w Toruniu i zabiega o pomoc przy opracowywaniu pozwu o rozwód oraz o zastępowanie w sprawie rozwodowej. Dopiero później na któregoś z byłych współmałżonków są nakładane alimenty.

Zobowiązanie alimentacyjne ma miejsce od momentu narodzin dziecka aż do czasu, kiedy będzie ono potrafiło żyć samodzielnie. Usamodzielnienie się bynajmniej nie jest równorzędne z ukończeniem 18 lat i zdobyciem dokumentu tożsamości. W praktyce żaden przepis nie wskazuje jaka jest granica wieku, ponieważ każdy przypadek musi obowiązkowo być rozważony indywidualnie. Modelową sytuacją może być zgłoszenie się ojca do kancelarii notarialnej w kwestii niewypłacania alimentów, ponieważ był on zdecydowany, że ukończenie przez dziecko 18 lat jest równoważne z zaprzestaniem ich wypłacania. W trakcie dyskusji wychodzi na jaw jednak, iż niepełnoletnie dziecko uczy się jeszcze czy ma umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz absolutnie nie będzie miało możliwości się usamodzielnić na skutek nieuleczalnej choroby, m in. fizycznej i psychicznej.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Istnieje kilka sytuacji, które absolutnie nie uwalniają rodziców z obowiązku regulowania alimentów. Jedną spośród nich są zaślubiny (lub zamążpójście) z jednoczesną niemożnością niezależnego zarabiania na życie. Oczywiście najpierw partnerzy razem współdziałają we wszystkich materialnych sprawach, dlatego jeśli któreś spośród nich zarabia sporo i potrafi partnera utrzymać, w takiej sytuacji rodzice wcale nie są zobowiązani już finansować dziecka. Jeżeli jednak mamy kontakt z sytuacją przeciwną – partner ogólnie rzecz ujmując nie jest w stanie dać środków do życia obojgu – wtedy rodzice są zobligowani do tego, aby pomóc. Częstokroć sytuacja jest natomiast tak zawiła, iż rada specjalistycznej kancelarii jest praktycznie niezbędna.

Alimenty obowiązkowo muszą pokrywać rodzice na własne kalekie dziecko, które mówiąc w skrócie nie jest w stanie w pojedynkę zabezpieczyć sobie środków do życia. Ma stopień niepełnosprawności lub niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. I nie ma tutaj znaczenia powód omawianego stanu rzeczy, m in. kiedy syn nadużywa napojów alkoholowych lub zażywa twarde narkotyki. Generalnie, dziecko z nieuleczalną dysfunkcją cielesną bądź psychiczną muszą utrzymywać matka i ojciec. Od czasu do czasu do prawników z Torunia zgłaszają się rodzice, którzy w ogóle nie chcą niepełnosprawnego dziecka „żywić” oraz robią wszystko – naturalnie złośliwie – aby nie spłacać alimentów oraz uwolnić się od „ciężaru”.

Pełnoletnie dziecko powinno otrzymywać alimenty także wówczas, kiedy skończyło 18 lat, nie kontynuuje nauki, nie zostało nigdzie zatrudnione oraz wcale nie jest w stanie znaleźć zatrudnienia. Jeżeli planuje pozyskać alimenty od matki lub ojca, powinno obowiązkowo unaocznić, iż jego sytuacja materialna jest dramatyczna, np. żyje w niedostatku.

Alimenty bez wątpienia odbierze każde dziecko, które pobiera naukę, m in. w szkole policealnej albo na uczelni wyższej. Naprawdę, dopóki dziecko uczy się jeszcze, oboje rodzice muszą koniecznie płacić alimenty. Ustanie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednej sytuacji – gdy syn, pomimo iż chodzi do szkoły – jest w stanie indywidualnie się utrzymać.

Alimenty – kiedy nie trzeba ich płacić?

Matka i ojciec wcale nie muszą płacić alimentów w takich okolicznościach, gdy dziecko ma takie zarobki, że może pokryć łączne koszty utrzymania, przykładowo sfinansować mieszkanie, jedzenie, podłączenie do Internetu i inne konieczne do prawidłowego funkcjonowania rzeczy. Zyskiem nie musi obowiązkowo być w takim przypadku jedynie praca zarobkowa, lecz również renta po zmarłym rodzicu, stypendia pobierane na uczelni wyższej lub dochody pozyskiwane przez pracujące rodzeństwo. Często w efekcie konfliktów z którymś z rodziców dochodzi do kolejnych rozpraw przed sądem. Syn angażuje któregoś z adwokatów z Torunia oraz rywalizuje z rodzicami, ponieważ posiada zatrudnienie w rozmiarze 1/5 etatu etatu oraz nie posiada zasadniczo środków do życia.

Zobowiązanie alimentacyjne wygasa w niektórych okolicznościach przed osiągnięciem przez dziecko dojrzałości, jednak takie okoliczności są wyjątkowo rzadkie. Dziecko musi koniecznie ukończyć naukę oraz zdobyć zawód, i z jego pomocą będzie mogło zagwarantować środki do życia mówiąc w skrócie nie tylko sobie, lecz także własnej rodzinie.

Warto pamiętać

Wielkość alimentów zależy od kilku istotnych czynników: uzasadnionych oczekiwań dziecka, perspektyw zarobkowych matki lub ojca, zdolności finansowych rodziców, zakresu finansowania – bierze się tutaj pod uwagę niezależne starania rodzica w kwestii utrzymania dziecka.

Jeśli zafascynował Cię ten materiał, zamierzasz dowiedzieć się dużo więcej o poradnictwie prawnym oraz innych usługach udzielanych przez mecenasów, wejdź w odnośnik obok – Adwokat Toruń – a może odnajdziesz dokładnie to, czego poszukujesz.

Komentarze są wyłączone.