Adwokat radzi – nie spłacaj przedawnionych długów

odzyskiwanie sms z telefonu odzyskiwanie danych toruń odzyskiwanie danych android
Odzyskiwanie danych – SMS, dysk, tablet
Kwiecień 29, 2017
dj na wesele gdańsk muzyka na wesele muzyka do pierwszego tańca
Wspaniała muzyka na Twoje wesele, czyli co może zrobić dla Ciebie DJ
Maj 4, 2017

Adwokat radzi – nie spłacaj przedawnionych długów

prawnik toruń skuteczny adwokat kancelaria adwokacka przedawnione długi

prawnik toruń skuteczny adwokat kancelaria adwokacka przedawnione długi

Wezwanie do zapłaty, czyli jak działają firmy windykacyjne…

Pokaźna ilość placówek windykacyjnych jest sterowana przez osoby, które zakończyły studia z prawa, jednak nie mają aplikacji. Stąd też posiadają urywkową wiedzę z dziedziny kodeksu cywilnego. Nabywanie rozmaitego charakteru zadłużeń wymaga pełniejszego poświęcenia i zdolności, którego w zasadzie nie możemy nabyć za pomocą innych środków, jak w czasie praktyk w biurze u odpowiedzialnych znajomych po fachu. W tym miejscu niezastąpiony jest adwokat, który naturalnie będzie miał świadomość, jakie czynności warto jest zrobić. Firmy odzyskujące długi nierzadko nie przyjmują jakiejkolwiek „zaliczki” i umawiają się wyłącznie na procent od zainkasowanego długu. Statystycznie jest to od około 20% do mniej więcej 50% całkowitej sumy. To z pewnością fakty odnoszące się do Klientów. Oni wcale nie muszą praktycznie robić żadnych kroków, poza oczekiwaniem na zapłacenie części długu przez omawianą instytucję. Natomiast co w takim okresie ma miejsce z trasatem?

Wezwanie do zapłaty jest dopiero początkiem…

Musimy w niniejszym miejscu rozpoznać dwie sytuacje: gdy jakaś osoba dopiero co została trasatem oraz wierzytelności przedawnione, jakich zupełnie nie musimy regulować. W pierwszej sytuacji dłużnik musi obligatoryjnie uiścić nieuregulowane wierzytelności pod rygorem sprawy w sądzie, opublikowania wyroku, odebrania wszelkich funduszy przez komornika i w efekcie zapłacenia wiele pokaźniejszej sumy aniżeli początkowa. Jeśli chodzi o długi przedawnione, to nie trzeba pokrywać długu – taką informację dostaniemy od każdego prawnika. Niestety większość firm odzyskujących długi nie pyta już o wypłacenie owego długu, lecz zastrasza trasatów złymi konsekwencjami ich niespłacenia. Robią to z wykorzystaniem listów, które non stop lądują w skrzynce, kilkunastu wiadomości e-mail oraz nieustannych kontaktów telefonicznych z numerów zastrzeżonych. Niejednokrotnie dokumenty są ujęte w taki sposób, ażeby dłużnik pomyślał, że rzeczywiście musi coś sfinansować. Mnóstwo w nich niejasnych dla „normalnego zjadacza chleba” sformułowań typu „inwestycyjny niestandaryzowany sekurytyzacyjny fundusz zamknięty.” Co właściwie w takiej okoliczności musimy zrobić?

Kiedy faktycznie mamy dług do zapłacenia

W takiej sytuacji powinniśmy uzyskać pozew o uregulowanie należności z sądu (jeżeli zadłużenia ostatnimi czasy nie oddaliśmy). W żadnym razie powiadomienia z sądu nie wolno ignorować, bowiem po pewnym okresie (uprawomocnienie) ma ono moc wykonawczą. Kiedy informacje uwzględnione w pozwie są dyskusyjne lub dodano do pozwu nieautentyczne dokumenty – tym bardziej musimy zareagować. Dłużnik ma uzasadnienie, żeby się asekurować, przykładowo gdy doszło do przeterminowania wierzytelności. W takiej okoliczności trzeba skorzystać z pomocy prawnej albo iść do wyszukanej Kancelarii Adwokackiej w Bydgoszczy, jaka objaśni nam, jakie czynności będą najlepsze. Cesjonariusz, jaki dochodzi swych należności, ma obowiązek ująć w trakcie sprawy w sądzie dowody, przykładowo wypisany mandat za przejście obok pasów dla pieszych.

Jak się zachować, kiedy długi są przedawnione?

Placówki windykujące długi nie mają zwyczajnie najmniejszych zezwoleń. Ma je sąd, egzekutor, pełnomocnik – lecz nie spółka zajmująca się „ściąganiem” nieprawomocnych zadłużeń. Jeżeli więc dostaliśmy przywołanie do zapłaty od przedstawionego podmiotu, nie należy robić tych czynności:

1. Nie wolno dawać odpowiedzi na pisma, e-maile oraz odbierać komórki, bowiem będzie to równoznaczne z istnieniem wierzytelności (jakiego absolutnie nie musimy regulować)

2. Jeżeli wymieniona firma komunikuje się telefonicznie, musimy uświadomić sobie to, iż pełna debata będzie utrwalona – a to w niektórych przypadkach może naturalnie dać negatywne konsekwencje. Po prostu nie pozwólmy się nagrywać, po prostu nie wchodźmy w zbędne konwersacje z windykatorami pracującymi w BOK. Po prostu zarzućmy połączenie, szczególnie jeżeli nie jest widoczny konkretny numer telefonu.

3. Nie dajmy się dręczyć! W sytuacji starych zadłużeń przenigdy nie posyłajmy pism odwoławczych, próśb spłacania długu w ratach, oferty odwleczenia momentu spłaty długu itd. Po prostu nie dajmy się również nabrać na proces pojednawczy, a mianowicie „promocje” oraz „upusty” dotyczące starych zadłużeń.

4. Wcale nie wpłacajmy jakiejkolwiek ilości pieniędzy na rachunek rozliczeniowy spółki windykacyjnej, choćby kilku złotych. Bowiem wtedy rozpocznie się cała machina odzyskiwania długów. Opłacenie chociażby wyjątkowo małej ilości pieniędzy jest równoważne z tym, że wierzytelność respektujemy.

5. Jeśli przyjęliśmy niezrozumiałe zaświadczenie, zwróćmy się do adwokata, który wytłumaczy nam oddzielne jego odcinki.

Trzeba również wspomnieć o tym, że wierzytelności nieprawomocne możemy zapłacić dobrowolnie. Środki nie znajdą się jednakże na rachunku rozliczeniowym autentycznego pożyczkodawcy, tylko spółki która wspomniany dług w późniejszym okresie odkupiła. Trzeba w tym przypadku zadać sobie istotne pytanie: czy powinniśmy płacić? Spłacenie początkowemu pożyczkodawcy przestarzałego długu ma sens, ale płacenie placówkom, które od siebie nawzajem odkupują wierzytelności i liczą na ekspresowy interes – prawdopodobnie nie. Szczególnie, iż większość pozwala sobie na liczne nadwyrężenia polskiego prawa.

Jeżeli zaciekawił Cię ten temat oraz planujesz ujrzeć, w jaki sposób wygląda fachowa strona www pełnomocnika, możesz kliknąć w tym miejscu – Prawnik Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.