Projekt ogrodu – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – Kupujemy dom
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Angielski Toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu oraz porządnego przygotowania. Nim ogród będzie pięknym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez otoczenie wspaniałych roślin, krzewów i drzew, warto zadbać o podstawy i zacząć projekt ogrodu od zera. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I — to najistotniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Zanim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

ETAPY ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na który w szczególności trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie ma powstać projektowany ogród. Trzeba zebrać wszystkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice oraz co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pomoże ocenić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, należy zorientować się we wszelkich czynnikach, które wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych działań nad ogrodem, należ też wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Projektowanie ogrodu uzależnione jest od takich czynników jak to, czy ogród ma tylko ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w planowanym ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci i czy powinien być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Dodatkowo dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to dobrze ocenić w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród stał się atrakcyjny, a przy tym miał swój porządek oraz dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak uważać, by unikać surowych granic. Fragmenty dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także troski o możliwość wygodnego poruszania się. Należy zastanowić się, jak złączyć poszczególne części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest wyznaczenie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które połączą wszystkie te elementy w spójną całość. Należy pamiętać, by nie przedobrzyć z ilością dróżek, ale też, by nie było ich zbyt mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też rodzaj nawierzchni, która posłuży do stworzenia dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już konkretnym planem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą konieczne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się portale internetowe, dobre książki albo wiedza specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny dobrze tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy ogrodowe

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zalewała ich przesadnie oraz, by kable elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego projektu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby i instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je we właściwych odstępach, ponieważ wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają fachową wiedzę na temat świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest właściwie dopasować je do wizji klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych oraz pielęgnacji, a także oceni, jakie rozmiary osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy zakładania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Dodatkowo część firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów oferuje całoroczne usługi pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, aby raz założony ogród, mógł z powodzeniem rosnąć i cieszyć na lata.

Komentarze są wyłączone.