Instalacje automatycznego nawadniania

Dobry Fryzjer – jak nie dać się ogolić
7 marca, 2020
Nowoczesne technologie termoizolacji
28 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Nawadnianie ogrodów

Kiedy chcemy, żeby ogród wspaniale się prezentował, podstawowym elementem, jaki utrzyma go w okazałym stanie jest podlewanie. To za mało, by dbać o rośliny przycinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród potrzebuje wody, ale zwykłe sposoby podlewania nie dość, że zajmują sporo czasu oraz wysiłek, to jeszcze wymagają stałego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Średnio przyjmuje się, że tak samo jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu wśród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” o potrzebie podlania ogrodu, ale także mogą dopasowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Codzienne używanie zwykłej konewki zajmuje zdecydowanie dużo czasu i sprawdzi się jedynie w niewielkim ogrodzie, dlatego wiele osób co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To zdecydowanie wygodniejsze, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co bardzo ułatwia dojście do wszystkich zakątków ogrodu, biegania z konewką oraz stałego dodawania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy dołączyć pistolet, jaki umożliwia dopasowanie ciśnienia wody, a także zamknięcie wody bez potrzeby zakręcania kranu, a także zraszacze ogrodowe, które podczepia się pod wąż oraz które również ułatwiają nawodnienie ogrodu oraz zdecydowanie zmniejszają nasz wkład ludzkich rąk.

Jeśli jednak zależy nam na większym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, warto zainstalować system nawodnienia . Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny sterownik elektroniczny zakładany na kran, co pozwala na automatycznie włączanie momentu podlewania. Minusem tego sposobu są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza jednak, że trzeba przyzywczaić się do widocznych. rozprowadzenie dużego systemu nawadniania nada się nie tylko w największych ogrodach, ale też w średnich oraz całkiem małych. System nawadniania wymaga dobrego zaangażowania w postaci rozplanowania oraz montażu pełnego systemu. Zazwyczaj system zakopywany jest pod powierzchnią ziemi. Potrzebne jest podłączenie programatora, systemów doprowadzających wodę, podpięcia do wodnej instalacji w postaci zaworów, a do tego zraszaczy, które będą odpowiadały do rozlania wody po całym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system ma być rozłożony przed projektem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Pośród zraszaczy ogrodowych dostaniemy kilka odrębnych typów, które mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Spisują się one bardzo dobrze jako część składowa całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo popularne dlatego że ich największą zaletą jest równomierne nawodnienie wybranej części ogrodu. Wyposażone w formujące wielkość strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one dość niskie, ale ich podstawową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu czynności podlewania chowają się pod powierzchnią ziemi. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe widoczne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, ze względu na to, że ich działanie może zostać wyregulowane w obrębie 360o. Świetnie znajdą zastosowanie w nawodnieniu trawników i mają wiele funkcji oraz są lepsze jakościowo od zraszaczy stałych. Głównie zalecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Dalekosiężność wody może docierać od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że możemy nawadniać w określonym czasie zaledwie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim służą tworzeniu maleńkiej mgiełki, z tej przyczyny okażą się najlepsze dla roślin, które nie wymagają przesadnie dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Z reguły wykorzystywane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Ze względu na to będą doskonałe do podlewania drzew, żywopłotów krzewów ozdobnych oraz warzywników. Plusem tego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, przez co nie ryzykujemy poparzenia roślin. Ponadto jest to system oszczędny, z uwagi na zminimalizowanie użycia wody. Linie kroplujące stworzono z kabli ze specjalnymi kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki maksymalnie oszczędnie nawadniają rośliny dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Warto je stosować tylko na niewielkich przestrzeniach, do podlewania minimalnych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozbudowanych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość prostej instalacji oraz samodzielnego wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące sprawdzają się w głównej mierze w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

Ogrody Toruń

Komentarze są wyłączone.