Stomatolog dziecięcy

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa Toruń
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u dentysty mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też traumę na myśl o nakazanych wizytach u dentysty szkolnego, który bez wyczucia wpychał duże paluchy do ust, aż pękały nam kąciki. By oszczędzić naszemu maluchowi podobnych przeżyć i nauczyć go, że zdrowie zębów jest bardzo ważne, trzeba dobrze wybrać dentystę, który nie odstraszy, a zabawi malucha. Jakie warunki musi spełniać profesjonalny dentysta dla najmłodszych?

  1. Pozwól swojemu dziecku oswoić się z sytuacją

Specjaliści twierdzą, że pierwsza wizyta u stomatologa powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Dentysta, który tak często przeraża dorosłych, tym bardziej może być źródłem stresu dla malucha. Jeżeli więc planujesz zapisać swoje dziecko do dentysty, wybierz tego specjalistę, który może zaoferować specjalne usługi adresowane dla dzieci. Większość gabinetów dziecięcych oferuje wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To powolne zaprzyjaźnianie się malucha z gabinetem dentystycznym. Kluczową sprawą jest dobra zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg stomatologiczny na maskotkach. Istotny jest również udział rodziców w pierwszej wizycie- powinni oni dawać maluszkowi przykład-  najpierw mogą sami zbadać ząbki, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma się czego bać. Dziecko wyczuwa emocje rodziców, dlatego bardzo istotna jest też normalna rozmowa z lekarzem i tłumaczenie dziecku bazowych zasad pielęgnację jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet stomatologiczny

Wielobarwne fotele o kształcie zwierzątek, zabawki, puzzle  w poczekalni, monitor z bajkami odwracające uwagę małego pacjenta, pastelowe kolory, postacie z ulubionych kreskówek na ścianach, zabawne maseczki ochronne lekarza… Może się wydawać, że to tylko niepotrzebne szczegóły, jednak dla malucha mają one fundamentalne znaczenie. Bajkowo zaaranżowany gabinet lekarski powoduje, że mały pacjent czuje się bardziej zrelaksowany, pomieszczenie nie jest dla niego obce. Dlatego nie wpada w nerwy i łatwiej rozproszyć jego uwagę i przeprowadzić zaplanowane zabiegi.

  1. Najlepsze formy znieczuleń dla maluchów

Zdarzają się osoby, które uważają, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Zaniedbane mleczaki sukcesywnie zżerane są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie mleczaków prowadzi natomiast do patologii zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo istotne jest, by regularnie sprawdzać stan uzębienia dziecka by nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie istniały. Dlatego prawie każdy z nas, z traumą, przypomina sobie pierwsze stresy na fotelu u dentysty, czy ból przy borowaniu. Szczęśliwie współczesna medycyna dysponuje już nie tylko fantazyjnymi gabinetami dla dzieci ale także nowoczesnymi metodami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest uspokojone wręcz trochę oszołomione. Tutaj należy podkreślić, że gaz rozweselający jest w stu procentach bezpieczna dla maluchów i ma o wiele mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko zastosowanie przerażającej strzykawki, ale także niepokojące poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą nowoczesną techniką jest znieczulenie komputerowe– co to takiego? To całkowicie bezpieczna, chociaż innowacyjna technika znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o odmiennym natężeniu i powoli wprowadza małego pacjenta w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, tak jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i często rekomendowany przez dentystów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby stosowania igieł, a do tego unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W wielu gabinetów dentystycznych wśród usług dla dzieci znajdziemy także możliwość założenia kolorowych plomb. W tym wypadku jednak możemy śmiało stwierdzić, że „to tylko mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić maluchowi wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Podczas szukania gabinetu dla swojej pociechy powinniśmy zwrócić też uwagę na samego dentystę. Musi on być nie tylko starannie wykształcony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić dzieci, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo istotne by dziecko zaufało dentyście i się go nie obawiało, dlatego istotne jest, czy wybrany przez ciebie stomatolog ma odpowiednie podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty specjalista powinien też wyjaśnić maluszkowi jak będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co konkretnie się dzieje w buzi dziecka. Bardzo dobrze świadczy o stomatologu, jeśli dodatkowo opowie i zaprezentuje naszemu dziecku, jak powinno dbać o swoje ząbki- w jaki sposób i ile razy dziennie je czyścić i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u dentysty można też nagrodzić szczoteczką do zębów, by miał poczucie, że wizyta u dentysty to całkowicie normalna rzecz, której nie trzeba się bać.

Stomatolog Grudziądz

Komentarze są wyłączone.