Radiologia w stomatologii

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacja do domu i biura – Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie stomatologicznym
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

RTG u dentysty

Radiologia w gabinecie stomatologicznym służy głównie celnej diagnostyce przypadku. Stomatolodzy zlecają badania rentgenowskie, żeby mogli zdobyć konieczne dane dotyczące ułożenia i stanu zębów w szczęce. Zazwyczaj pozwala to na przybliżenie dolegliwości, niemożliwych do wykrycia, w trakcie podstawowego przeglądu na wizycie kontrolnej.

Radiologia w gabinecie stomatologicznym to nic innego jak rentgen zębów. Zazwyczaj takie prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe obejmuje obraz 2 lub 3 zębów. Wartością tego zdjęcia jest to, że drobiazgowo ukazuje pojedyncze zęby, dzięki czemu ułatwia stomatologowi diagnozę. Tymczasem RTG zębów zewnątrzustne ukazuje komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne ukazuje położenie zębów względem siebie oraz względem szczęki i zdjęcie cefalometryczne, boczne, jakie odtwarza obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

W jakich przypadkach potrzeba badań RTG w stomatologii

RTG zębów u dentysty wykonuje się dla różnych dziedzin stomatologii. Najczęściej, specjalistycznego wykorzystania radiologii, dentysta potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, ortodoncji, protetyce i w endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

Rentgen zębów sprawdza się diagnozowaniu chorób zębów, dziąseł, tkanek okołowierzchołkowych, stanów zapalnych, zmian kostnych – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – oraz zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie zaliczają się także jako bazowy element przed leczeniem oraz zabiegami, które potrzebują wcześniejszego odczytania położenia zębów. W taki sposób stomatolog ortodonta diagnozuje potrzebę noszenia aparatu na zęby, a protetyk stwierdza, jak wielką lukę powstałą na skutek utraty zębów lub zęba, należy uzupełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi albo doznał urazów mechanicznych szczęki lub zębów, stomatolog też kieruje go na podjęcie radiologicznych badań. RTG zębów pozwala też zobaczyć  ewentualne błędy czy powikłania – np. pokaże narzędzie, jeżeli utkwiło ono w kanale zęba, a do tego jest przydatnym elementem diagnostyki raka.

Z reguły stomatolog zleca powtórzenie badań RTG po ukończeniu leczenia, aby stwierdzić jego rezultat.

Jak wygląda wykonanie rentgen zębów w gabinecie dentystycznym?

Współcześnie przeważnie w gabinetach dentystycznych przeprowadza się badania radiologiczne na miejscu od ręki podczas wizyty. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, ponieważ nie mają potrzeby zapisania się na nową wizytę, czy specjalnie szukać pracowni RTG. Plusem jest to, że zrobienie zdjęcia radiologicznego zębów nie wzbudza dyskomfotu i nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Warto po prostu zjeść coś, pić i przyjąć swoje lekarstwa.

Obowiązującym wymaganiem przed prześwietleniem radiologicznym zębów jest zdjęcie wszystkich przedmiotów z metalu z okolicy szyi i twarzy. Dlatego na rentgen u stomatologa lepiej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a chwilę przed zabiegiem należy zdjąć protezy, okulary i słuchowy aparat.

Samo wykonanie zdjęcia RTG zębów u dentysty zajmuje zaledwie kilka sekund, tym bardziej, że obecnie przy rozwoju technologii, zazwyczaj jest to już zdjęcie cyfrowe. Mimo to stomatolog, robiący rentgen omawia z pacjentem szczegóły i informuje go o poszczególnych etapach przeprowadzanego badania.

Zdjęcia RTG wywołują strach, pod względem promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, ma negatywne skutki, jednak nie ma powodów do obaw, ponieważ podczas robienia prześwietlenia rentgen zębów u stomatologa, nie jest to niebezpieczne dla zdrowia. Ciało przyswaja tylko niewielką dawkę, a do tego każdy pacjent ubiera fartuch ochronny. Należy pamiętać, by nie zapisywać się na rentgen zbyt często, najlepiej nie częściej niż raz na pół roku, z tego względu trzeba nie zapominać, kiedy wykonywało się je ostatnim razem. Prześwietleń rentgenowskich muszą omijać ciężarne kobiety, niezależnie od tego, czy mają być wykonane dla stomatologa czy innego specjalisty. Jeżeli to nie jest absolutnie konieczne lepiej, aby ciężarna zrezygnowała z badania.

Zalety cyfrowego RTG u stomatologa.

Z uwagi na to, że rentgen zębów można przeprowadzić w gabinecie dentystycznym w metodą cyfrową, dobrze wymienić plusy takiego rozwiązania. Kilka lat temu podstawową rolę nośnika rentgena pełniła klisza, która z reguły zajmowała znaczną ilość miejsca i mogła szybko ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej nie ma takich problemów, ponieważ pliki można zachować w komputerze. To ważna zaleta, dlatego że umożliwia ona podawanie prześwietlenia RTG w dowolne miejsce, bez konieczności wożenia całkowitej dokumentacji leczenia radiologicznego. Dentysta może je obejrzeć i dowolnie powiększać obraz. RTG w tej formie jest zdecydowanie wytrzymalsze, ponieważ ciężko je uszkodzić.

Warto dodać, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wytwarzania odpadów, które powstają na skutek korzystania klisz rentgenowskich.

To badanie jest niezwykle szczegółowe i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Stomatolog Toruń

Komentarze są wyłączone.