Chirurgia twarzowo-szczękowa Toruń

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Stomatolog dziecięcy
2 września, 2020
Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie i optymalizacja w Google maps
11 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, łączącej ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej przyjmują zawiłe przypadki, takie jak uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to też leczenia przewlekłych stanów zapalnych oraz wyrywania zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres działania, jednak to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem jedynie w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, dlatego jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Wykrzywienie twarzy w wyniku nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęstszych problemów, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Zmiana twarzoczaszki może także nastąpić w skutek urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może też polepszyć estetykę twarzy pacjenta, formując pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy ich wzrost ustaje, jednak nie przebijają się przez błonę śluzową albo rosną w środku kości. Powoduje to niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypierać sąsiednie zęby w niewłaściwe, co łączy się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stan zapalny, torbiel lub guz w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, kiedy guz lub torbiel wytworzy się w trudno dostępnym miejscu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg także pomaga wyleczyć stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości szczęki

Do złamań może dojść w rezultacie wypadku, mocnego uderzenia lub urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W skomplikowanych przypadkach podaje się znieczulenie ogólne. W punkcie złamania zwykle umieszczane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, ze względu na możliwość nadawania im dobranego kształtu, dla złamanej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych zwłaszcza w przypadku, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też efekty choroby przy wierzchołku korzenia, zapalanie na skutek utkwienia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby pozbywania się całego zęba. Likwiduje się głównie powody dolegliwości. Usuwany jest tylko zmieniony część korzenia. Pacjent jest znieczulony w trakcie zabiegu. Po wyjęciu zmienionej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed powstaniem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Zazwyczaj odnosi się do kłów. Kiedy ząb, w procesie wzrostu miał niedużo miejsca w szczęce lub został wykrzywiony, ortodoncyjnie wstawia się go do łuku zębowego. Po określeniu jego położenia diagnostyką radiologiczną, odsłania się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Ubytki w zębach powstają z rozmaitych powodów. Zazwyczaj jest to zaniedbanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość uzupełnienia ubytków , wszczepiając implanty zębów. Takie działanie ma wiele zalet, w tym gwarantuje pełną estetykę i funkcje, zbliżonym do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach miękkich i kostnych, aby poprawić estetykę żuchwy. Wykonywane są też przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wtedy na celu usunięcie wszelkiego rodzaju nierówności, fałdek czy zgrubień, aby jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej lub polepszenia dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Może je wystawić każdy każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale też lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach zostaną przyjęci bez skierowania.

Dodatkowo wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest możliwa na NFZ w miejscach, mających podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle jest zależny od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Chirurg stomatolog

Komentarze są wyłączone.