Praca w biurze rachunkowym

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Pożyczki gotówkowe
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Adwokat -sprawy rodzinne
2 września, 2020

Księgowość wielu osobom wiąże się z czasochłonnym zapisywaniem wielkich ksiąg, z osobą w binoklach nachyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz niezrozumiałymi rozliczeniami i niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Niewątpliwie ten opis pasuje trochę do sceny z filmu, aniżeli do sytuacji realistycznej. Tak naprawdę księgowa ma dostęp do profesjonalnych programów informatycznych, ręcznie w zasadzie nie tworzy jakichkolwiek rachunków i nie zarabia przeciętnie (szczególnie jako główna księgowa w dużej firmie).

Rachunkowość jest najważniejszym wydziałem w każdej instytucji, chociażby wtedy, kiedy jest przygotowywana na odległość i w następstwie tego jakakolwiek księgowa nie pracuje stacjonarnie w oddzielnym biurze. Do jej głównych zobowiązań można zaliczyć: opracowywanie rozliczeń okresowych, odbieranie faktur, magazynowanie faktur, interpretowanie danych, wstawianie informacji do systemu rachunkowego, przeliczanie należności przede wszystkim dla rozmaitych instytucji, przykładowo urzędu skarbowego.

Każda księgowa ma okazję wraz ze zdobywaniem umiejętności wnioskować o lepszą posadę w firmie. Bez cienia wątpliwości najciekawszą pracą jest posada głównej księgowej, która troszczy się o przepływ środków finansowych w firmie. Oprócz tego zajmuje się kwestiami oficjalnymi, kieruje pomocnikami i ma pod opieką rozwój swego wydziału.

Każda księgowa ma okazję również założyć swoją działalność gospodarczą, a więc rozwijać własne biuro rachunkowe i na własną rękę obsługiwać Klientów. Tutaj jednakże niezbędna jest aprobata Ministra Finansów – należy potwierdzić wiedzę i umiejętności w zawodzie i zdać egzamin (po skończeniu konkretnych studiów). Żeby dostać zatrudnienie jako księgowa, nie trzeba robić żadnej licencji.

Jak zostać księgową?

Wykonywanie księgowości nie jest takie proste. Trzeba koniecznie znać określone regulaminy, jednocześnie z tymi, jakie obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi obligatoryjnie posiadać zatem wszechstronną wiedzę, bo to ona odpowiada za finanse firmy. W owym przypadku pożądane jest zakończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalizacje na wybranych uniwersytetach potrafią się troszeczkę od siebie różnić). Krótko mówiąc nie chodzi w tym przypadku o pokazanie tytułu magistra, lecz o konkretną wiedzę. Zaś tej w zasadzie nie możemy otrzymać na pozostałych specjalnościach. W odpowiednim czasie księgowa musi pozyskać certyfikat księgowego, jeśli zamierza, m. in. prowadzić własną firmę. O certyfikat mają możliwość wnioskować osoby posiadające dużą wiedzę w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku posiadania matury i trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa oprócz zdolności wyuczonych, musi posiadać jednocześnie zdolności „naturalne”, m. in. precyzję i sumienność w spełnianiu wszystkich powinności. Pojedynczy mankament w rachunkach w niektórych przypadkach może mieć fatalne skutki dla całej firmy.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z pomocy fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne przedsiębiorstwa (gdzie stykamy się ze sporym obiegiem środków finansowych), ale również mniejsze i osoby fizyczne. Księgowa jest w stanie zaoferować każdemu Interesantowi załatwianie spraw z obszaru prowadzenia księgi przychodów i rozchodów (KPIR), wykonywania pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, opracowywania pitów, jak i opracowywania zestawień, m. in. dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należałoby pamiętać, że zobowiązaniem osoby pracującej w księgowości jest zgłębianie wiedzy i ćwiczenie umiejętności. Słowem, stopnia magistra jest w takim przypadku podstawą do wykonywania takiego zajęcia, zaś zdobyte doświadczenie tym, czym można zyskać sporą liczbę Klientów.

Ostatnimi czasy wyjątkowo popularna stała się „księgowość online” lub pomoc „mobilnego biura rachunkowego”. W takim przypadku Odbiorcy absolutnie nie muszą wyruszać z mieszkania lub placówki, ażeby ich potrzeby zostały korzystnie załatwione. Księgowa samodzielnie pojawia się w umówionym miejscu i bierze wszystkie formularze na potrzeby rozliczeń. Może także posiedzieć w firmie, którą obsługuje i tam w oka mgnieniu wszystkim się zająć.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Samodzielna firma jest optymalnym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, jakie od kilku lat działają w branży i w zasadzie nie zamierzają obecnie zatrudniać się u kogoś. Uruchomienie biura księgowego wiąże się jednak z wieloma postulatami, przykładowo sporymi wkładami środków finansowych. Koszt założenia własnego biura księgowego zależy przeważnie od rejonu, w którym miałoby ono działać. W centrum miasta wypożyczenie lokum będzie o wiele kosztowniejsze aniżeli na pograniczach. Dobrze jest wiedzieć, że sporą liczbę papierów można spokojnie załatwić online. Więc mobilne biuro rachunkowe jest rzeczywiście dobrym wyjściem, zwłaszcza, jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z własną firmą. Na potrzeby założenia firmy księgowej niezbędne są: zarejestrowanie swej placówki, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego i standardowe ubezpieczenie OC na sumę przynajmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie wolno rzucać Interesantom przypadkowym cen, m. in. takich, które zaobserwujemy w taryfikatorach innych przedsiębiorstw. Taryfikator jest zdeterminowany kilkoma rzeczami: prestiżem przedsiębiorstwa, lokalizacją biura i zakresem usług. Wykonywanie pełnej księgowości czasem może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Przeważnie dokonuje się podziału na liczbę rachunków.

Jeżeli planujesz wiedzieć więcej, wejdź w odnośnik w tym miejscu

Biuro rachunkowe

Komentarze są wyłączone.