Jak wygląda praca w księgowości?

dj na wesele dj łódź dj na imprezy
Impreza wszechczasów – zaproszenia, jadłospis i DJ
Kwiecień 12, 2017
dochodzenie odszkodowań toruń zadośćuczynienie odszkodowania kancelaria
Odszkodowania i ubezpieczenia zdrowotne
Kwiecień 12, 2017

Jak wygląda praca w księgowości?

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

biuro rachunkowe toruń prowadzenie ksiąg handlowych pełna księgowość

Czy księgowość naprawdę jest taka nudna?

Księgowość wielu osobom kojarzy się z męczącym wypisywaniem ciężkich ksiąg, z osobą w binoklach zgiętą nad kalkulatorem oraz niejasnymi rozliczeniami i niezbyt wysokim wynagrodzeniem Niewątpliwie ów charakterystyczny obrazek pasuje właściwie do ujęcia z filmu, niżeli do sytuacji prawdziwej. W praktyce księgowa posiada dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, ręcznie w ogóle nie tworzy jakichkolwiek formularzy i stąd nie zarabia przeciętnie (zwłaszcza jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Księgowość jest najistotniejszym oddziałem w każdym przedsiębiorstwie, chociażby wówczas, gdy jest wykonywana na odległość i w związku z tym żadna księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wyznaczonym biurze. Do jej fundamentalnych zobowiązań należy: wykonywanie rozliczeń okresowych, odbieranie faktur, magazynowanie faktur, analizowanie badań statystycznych, zapisywanie informacji do systemu księgowego, przeliczanie zobowiązań przede wszystkim dla rozmaitych instytucji, m in. ZUS.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję wraz z pozyskiwaniem umiejętności starać się o wyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Niewątpliwie najatrakcyjniejszą posadą jest posada głównej księgowej, która sprawdza ruch zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Oprócz tego zajmuje się rzeczami oficjalnymi, steruje podwykonawcami i dba o postęp swojego resortu.

Każda księgowa ma możliwość także otworzyć swoją działalność gospodarczą, czyli prowadzić osobiste biuro rachunkowe oraz na własną rękę obsługiwać Odbiorców. W tym miejscu jednak niezastąpiona jest akceptacja Ministra Finansów – trzeba potwierdzić doświadczenie w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (wkrótce po ukończeniu odpowiednich studiów). Aby pozyskać zatrudnienie jako księgowa, absolutnie nie trzeba „wyrabiać” żadnej licencji.

Jak zostać księgową?

Wykonywanie księgowości w zasadzie nie jest takie bezproblemowe. Należy bezwzględnie opanować wybrane imperatywy, łącznie z takimi, jakie obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi koniecznie mieć więc dużą wiedzę, bo to na jej barkach leży odpowiedzialność za obrót kapitału firmy. W przedstawionym przypadku konieczne jest zrealizowanie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse lub rachunkowość (specjalności na niektórych uniwersytetach potrafią się troszkę od siebie różnić). Wcale nie chodzi w tym miejscu o przedstawienie stopnia magistra, tylko o optymalną wiedzę. A tej w sumie nie możemy dostać na pozostałych kierunkach. Co za tym idzie księgowa musi pozyskać certyfikat księgowego, jeżeli chce, np. prowadzić własną firmę. O certyfikat mogą ubiegać się osoby mające praktyczne umiejętności w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum oraz trzy lata po skończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa prócz zdolności wyuczonych, musi posiadać jeszcze zdolności „wrodzone”, m. in. drobiazgowość i obowiązkowość w pełnieniu jakichkolwiek powinności. Malutki błąd w obliczeniach niekiedy może mieć fatalne skutki dla całej firmy.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z usług kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne firmy (gdzie mamy kontakt z ogromnym transferem pieniędzy), lecz też mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa jest w stanie zaoferować każdemu Odbiorcy usługi z zakresu opracowywania księgi przychodów i rozchodów (KPIR), prowadzenia pełnej i częściowej księgowości, usług kadrowo-płacowych, przygotowywania rozliczeń z US, jak i przygotowywania podsumowań, np. dla urzędu skarbowego. Trzeba mieć na uwadze, iż powinnością osoby funkcjonującej w rachunkowości jest powiększanie wiedzy oraz szlifowanie predyspozycji. Generalnie, skończenie dobrej szkoły jest w takim razie podstawowym wymogiem do wykonywania tego zajęcia, natomiast doświadczenie tym, czym można zyskać sporą liczbę Odbiorców.

Ostatnio niezwykle atrakcyjna stała się „księgowość online” bądź pomoc „mobilnego biura rachunkowego”. W takiej sytuacji Interesanci wcale nie muszą opuszczać domu albo placówki, aby ich sprawy zostały dobrze załatwione. Księgowa na własną rękę pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu oraz bierze wszystkie formularze do zestawień. Niekiedy może także pobyć w firmie, dla której pracuje oraz tam na miejscu dokonać rozliczeń.

Własne biuro rachunkowe dla księgowych

Własna firma jest wspaniałym rozwiązaniem dla księgowych, które od wielu lat działają w tej specjalizacji i w sumie nie pragną obecnie mieć innej pracy u kogoś. Utworzenie przedsiębiorstwa księgowego wiąże się jednak z paroma wymogami, np. sporymi wkładami finansowymi. Koszt utworzenia swojego przedsiębiorstwa księgowego jest uzależniony szczególnie od lokalizacji, w której miałoby ono funkcjonować. W sercu miasta wydzierżawienie lokalu biurowego będzie o wiele droższe aniżeli na pograniczach. Warto wiedzieć, że sporą liczbę druków można spokojnie załatwić online. Stąd mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest faktycznie optymalnym wyjściem, zwłaszcza, kiedy świeżo zaczynamy przygodę z samodzielną pracą. Na potrzeby utworzenia biura księgowego pożądane są: zarejestrowanie swej placówki, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego i podstawowe ubezpieczenie OC na sumę najmniej 10 tysięcy euro.

Ogólnie rzecz ujmując nie wolno rzucać Klientom przypadkowym odpłatności, m. in. takich, jakie wypatrzymy w cennikach różnych firm. Cennik jest uwarunkowany wieloma rzeczami: pozycją przedsiębiorstwa, lokalizacją przedsiębiorstwa i zakresem usług. Wykonywanie pełnej rachunkowości czasami może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Zwykle przeprowadza się podział na liczbę druków.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, kliknij w link tutaj – Księgowość Toruń

Komentarze są wyłączone.