Kupowanie domu – na co zwrócić uwagę?

Paintball laserowy a paintball klasyczny
Paintball laserowy – alternatywa dla klasyki
Grudzień 17, 2017
Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Banery LED i telebimy – zachwyć odbiorców
Grudzień 23, 2017
Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Zamieszkanie w domu dla większości jest realizacją najskrytszych marzeń. Po okresie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Wieczorami czytamy oferty biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym natłoku znaleźć tę, która spełni nasze oczekiwania i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający około siedemdziesięciu metrów kwadratowych będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przemyśleć należy też kwestię stanowiska garażowego. Teraz jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie niewielkiego garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. . Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Wstępnie należy uściślić ogólne położenie. Nie każdemu pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeśli szukamy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do pracy.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego budynku, jak i używanego, ma swoje plusy i minusy. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nowy budynek od pośrednika. dom pozwala nam spełnić konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej znajduje się on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy stacji paliw. Zabytkowe, domy mają własny charakter i urokliwe wnętrze. , że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

Kupno domu – więcej o lokalizacji

Położenie jest pierwszorzędne. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Miejsce wpływa na cenę. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać cenę działki na Wrzosach czy w Grębocinie i zbliżoną działkę w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście istotne pieniądze i w takim przypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to kluczowa kwestia do zbadania. Priorytetowo trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przeczytanie akt przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Kolejną sprawą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych preparatów i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób kluczowa jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi formami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to ważna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z działką. W wypadku używanego budynku należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Domy na sprzedaż, mieszkania do wynajęcia —> http://panorama-nieruchomosci.net/mieszkania-torun-wynajem/

Komentarze są wyłączone.