Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory instalacja i serwis w Toruniu
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Montaż klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Okna pasywne w budownictwie

Bazową korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka umożliwia oszczędzanie wydatków na ogrzewania. Tym wśród najważniejszych elementów oddziałujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność cechuje się przeważnie efektywną izolacją termiczną. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zazwyczaj nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja ciepła. Głębokość okien energooszczędnych mieści się około 88-120mm, natomiast ich szybowe pakiety przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla poparcia efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest także pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o strukturę profili pasywnych okien, z reguły spotykane są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Typy okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym nadal zyskują pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane z uwagi na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe czyszczenie i całkiem niską cenę. By okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg 6 wewnętrznych komór i zastosowanie niezbędnych uszczelek, które zabezpieczają przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest w przypadku pasywnych okien drewnianych. Drewniane okna są z reguły wybierane z uwagi na elegancję i estetykę. Najczęściej, żeby były pasywne mają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Innym rodzajem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać odpowiednie wymogi, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości termicznej izolacji, z tego powodu niezbyt często wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, które łączą w sobie plusy okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju pasywnych oknach ramy tworzone są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W takich łączonych oknach, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Myśląc o pasywnych oknach zwyke zwracamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Minimalna strata ciepła jest dużą zaletą pod względem do środków pieniężnych przekazywanych na utrzymanie najlepszej temperatury wewnątrz mieszkania. Minimalne straty cieplne gwarantują zniżenie eksploatacji systemów cieplnych w czasie zimy i klimatyzacji latem. Dzięki użyciu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie budynku lub ochłodzenie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile wydatek związany z zastosowaniem pasywnych okien okaże się większy niż w przypadku niepasywnych okien, oszczędności płynące z wysokiej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy dodać również o zadowalającej izolacji akustycznej. Odpowiednio wstawione pasywne okna dobrze odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, zapewniając nam komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Odporność na promienie UV i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i osłonę przed wilgocią i powstawaniem grzybów i pleśni. Dobrze zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są odporne na stłuczenia, jednak wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć decydując się na pasywne okna?

Oczywiście w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry i certyfikaty poświadczające klasę danego produktu. Trzeba sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, wielkość ramy oraz tworzywo, z jakiego będzie ono stworzone. Warto również pomyśleć nad doborem uszczelek i okien, które mają spory wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też właściwą wentylację. W ten sposób osiągniemy dostęp czystego powietrza i nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Bezwartościowe będą wspaniałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie będzie zamontowane w prawidłowy sposób. Warto w tym wypadku zdecydować się na zaangażować profesjonalistę, jaki wykona pracę starannie. Błędny montaż prowadzi do tworzenia się termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w znacząco zniży wartość okna pasywnego, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze zalety.

Obok dobrego montażu trzeba przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Gdy zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien i pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. W ten sposób unikniemy przegrzania i potrzeby instalacji kolejnej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.