Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie i optymalizacja w Google maps
11 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny
Układanie kostki Toruń
15 września, 2020
Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która umożliwia redukowanie wydatków na ogrzewania. Jednym wśród najważniejszych elementów wskazujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność cechuje się przede wszystkim efektywną termiczną izolacją. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zwykle mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość wykazuje ten współczynnik tym efektywniejsza termiczna izolacja. Głębokość okien pasywnych wchodzi w zakresie 88-120mm, natomiast ich pakiety szybowe zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla wzmocnienia efektu w budownictwie pasywnym używania jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o konstrukcję profili okien pasywnych, najczęściej to są okna o ramie drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym nadal cieszą się okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane ze względu na łatwy i szybki montaż, nietrudne czyszczenie i dość niski koszt. Żeby okna PCV mogły być uznane za pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Wśród nich jest to wymóg posiadania 6 wewnętrznych komór i zastosowanie niezbędnych uszczelek, które zabezpieczają przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są zwykle wybierane ze względu na elegancję i estetykę. Przeważnie, żeby były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Kolejnym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak samo jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na określone wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą korzystne właściwości termo izolacji, z uwagi na to niezbyt często wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach ramy robione są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tych oknach, drewno można zamienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Mówiąc o pasywnych oknach przeważnie skupiamy uwagę na ich zdolność termoizolacji. Niewielka utrata ciepła jest porządną zaletą w porównaniu do do środków pieniężnych przekazywanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury w środku mieszkania. Małe straty cieplne gwarantują zmniejszenie wykorzystania systemów grzewczych w ciągu zimy i klimatyzacji w czasie lata. Za sprawą zastosowania okien pasywnych mniej wydamy na dogrzanie budynku lub wychładzanie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile koszt związany z zastosowaniem okien pasywnych będzie wyższy z zestawieniu do nieenergooszczędnych okien, zyski wynikające z porządnej termicznej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną należy dodać też o dobrej izolacji akustycznej. Właściwie zainstalowane okna pasywne niezwykle efektywnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV i opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz i osłonę przed zawilgoceniem oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Warto wskazać na zalety wynikające z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są mało podatne na rozbicie, natomiast wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć nabywając okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najważniejsze są najlepsze parametry i certyfikaty poświadczające jakość danego okna. Najlepiej zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, wielkość ramy czy surowiec, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto też zastanowić się nad doborem uszczelek i okien, które mają spory wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też skuteczną wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dostęp czystego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym elementem jest jednak montaż okna. Bezwartościowe będą wybitne parametry pasywnego okna, najlepsze materiały oraz antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie zaaplikowane w odpowiedni sposób. Warto tutaj zdecydować się na zaangażować fachowca, jaki przeprowadzi montaż solidnie. Nieprawidłowy montaż skutkuje pojawianiem się termicznych mostków, przez które będziemy tracić ciepło. To w znacząco zniży wydajność pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, bo utraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok prawidłowego montażu trzeba przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania oraz konieczności instalacji dodatkowej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.