Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

Termokubek idealny
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Kupujemy termos na prezent – jaki najlepszy oraz jak go znaleźć
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Ocieplanie natryskowe pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR okazało się popularne, nie tylko ze względu na bardzo dobre parametry izolacji termicznej. Obecnie uznawana jest za jeden z najlepszych materiałów stosowanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą wartością, dzięki której prześciga pozostałe materiały izolacji termicznej jest metoda aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przywiera i formuje się w zgięciach i w kątach. Pozostałe materiały izolacji termicznej trzeba przycinać i dopasowywać, przez co ryzykujemy powstawanie termicznych mostów i zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Wyróżniamy dwie wersje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją i atrybutami, co sprawia, że pasują do ocieplania odrębnych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR wykorzystywana jest w głównej mierze do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się również do ocieplania natryskowego stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa PUR najlepsza jest do izolacji termicznej zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR można też umieścić na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad zimnymi pokojami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można wykonać natrysk na różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno lub elementy metalowe, a także blachę. Najlepiej, by przed natryskiem powierzchnia została wyczyszczona z brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  Tą techniką gwarantujemy przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na odpowiednim miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. By wykonać to odpowiednio potrzebne są sprzyjające warunki, np. wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR uzasadnia rozbieżność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest całkowicie plastyczna. Pianka ta po wyschnięciu jest półsztywna i stanowi bardzo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz słabo chroni przed wodą. Ponadto otwartokomórkowa pianka PUR ma niską masę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co w żadnym stopniu nie obarcza konstrukcji budynku. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko hydrofobowa. Z tej przyczyny tak często stosuje się ją do izolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu jest sztywna, dlatego łatwiej ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR trzeba pamiętać o dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na promienie UV, więc potrzebna będzie specjalna osłona. Ponadto zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, więc jest to materiał łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa i lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni i dostosowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pochłania znacznej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych surowców termicznej izolacji to najszybsza technika ogrzania budynku. Pianka bez trudu się układa i szybko zastyga, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest niezwykle przyczepna, dlatego utrzymuje się na wielu materiałach, a z upływem lat nie traci przyczepności lub swoich właściwości. Nie ubija się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie zniekształca. Co więcej istotne jest również to, że po właściwej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych lub pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą głównie z jej właściwości. Za minus możemy przyjąć małą wytrzymałość na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem następnych kosztów związanych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w klasie E, co oznacza, że pali się, ale jest samogasnąca. Też w tym przypadku można zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki albo położenie za cienkich warstw izolacyjnych. Dlatego też do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.