Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kamienia na tarasie
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory instalacja i serwis w Toruniu
1 września, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową stało się stosowane, z uwagi na porządne cechy izolacji termicznej. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych surowców stosowanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Podstawową wartością, dzięki której prześciga pozostałe materiały izolacji termicznej jest sposób nakładania. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu dobrze przywiera oraz kształtuje się w załamaniach oraz w kątach. Inne materiały izolacji termicznej należy skracać oraz dopasowywać, przez co ryzykujemy powstawanie mostków termicznych oraz obniżenie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, ponieważ pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją oraz atrybutami, dlatego są dobre do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwartokomórkowa używana jest głównie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza oraz powierzchni wewnętrznych. Doskonale sprawdzi się także do ocieplania natryskowego belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka najlepsza jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten rodzaj pianki PUR można także umieścić na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad zimnymi wnętrzami

Co więcej piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można ocieplać natryskiem różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, np. drewno i elementy metalowe, a także blachę. Wymagane, aby przed ociepleniem powierzchnia została pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  W ten sposób zdobywamy przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na wyznaczonym miejscu. Natrysk pianki PUR powinniśmy zostawić profesjonalistom. Żeby wykonać natrysk dobrze konieczne są odpowiednie warunki, takie jak temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR tłumaczy różnica właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest mocno plastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu okazuje się półsztywna oraz stanowi wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie najlepiej chroni przed wodą. Dodatkowo pianka otwarokomórkowa ma małą masę (ok. 8-10 kg/m3), dzięki czemu ani trochę nie nadwyręża konstrukcji budynku. Co do grubości natryskiwanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest wysoko wodoodporna. Z tej przyczyny często używa się ją do termicznej izolacji fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu staje się sztywna, więc łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie słoneczne, dlatego konieczna będzie uzupełniająca ochrona. Co więcej w kwestii łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to materiał łatwopalny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR należy jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, neutralizuje ryzyko stworzenia termicznych mostków. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pożera dużej ilości czasu. W porównaniu do innych tworzyw izolacji termicznej to najszybszy sposób ogrzania budynku. Pianka szybko się układa oraz ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Co więcej jest bardzo przyczepna, z uwagi na co nie spada na różnych powierzchniach, a z upływem lat nie gubi przyczepności oraz właściwości. Nie spłaszcza się, nie gubi obszerności, dzięki czemu się nie zniekształca. Bardzo istotne jest także to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie wydziela substancji szkodliwych oraz pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają przede wszystkim z jej parametrów. Za wadę możemy wziąć słabą wytrzymałość na promienie słoneczne, co prowadzi do dodatkowych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, a więc pali się, ale jest samo gasnąca. Również w tym przypadku można zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, złe utworzenie pianki albo zaaplikowanie za cienkich warstw izolacyjnych. Dlatego też do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

www.eliterm.pl

 

Komentarze są wyłączone.