Nieruchomości Toruń – Kupujemy dom

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklep internetowy od bloga do sklepu
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projekt ogrodu – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020
mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zakup domu dla wielu jest realizacją najgłębszych marzeń. Po wielu miesiącach życia w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Wieczorami przeglądamy strony biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym nawale znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli masz liczną rodzinę, dom mający około siedemdziesięciu metrów kwadratowych będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przeanalizować należy też sprawę stanowiska garażowego. Teraz jedno miejsce często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy rozbudowę małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też wielkość działki. . Niewielka będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Początkowo należy uściślić ogólne położenie. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do pracy.

Stare kontra nowe

Zarówno decyzja kupna nowego budynku, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany budynek od pośrednika. Nowowybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Używany dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Zabytkowe, domy mają swój czar i klimatyczne pomieszczenia. Najczęściej bywa tak, że remont takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Lokalizacja jest ważna. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Położenie wpływa na koszt. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować koszt domu na Wrzosach czy w Grębocinie i podobną działkę w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę istotne sumy i w takim wypadku warto zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to kluczowa sprawa do sprawdzenia. Jako pierwsze trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Tę informację odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Wnikliwe przeanalizowanie papierów przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo szczegółowo zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi sprawdzić fachowiec. Nie należy żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgorsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Kolejną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas ważna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z działką. W wypadku używanego budynku trzeba koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Mieszkania Toruń

Komentarze są wyłączone.