Nawierzchnia na podjazd – kostka czy beton

Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w gabinecie stomatologicznym
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Piwo z minibrowaru – maszyny rozlewnicze
30 sierpnia, 2020

Nawierzchnia na podjazd – kostka czy beton

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Podstawą dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które sprawdzi się przez lata. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna i nie zniszczała za prędko. Żeby stworzyć solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przygotowania to znaczy podbudowy, żeby nie dopuścić do obniżania się, ale też najlepszych tworzyw do wykonania podjazdu. Pośród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, więc przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to nadal jeden z bardziej znanych i niekosztownych tworzyw, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, który stanie się tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dopasowanie kształtu bardzo ułatwia nałożenie kostki według ukształtowaia terenu. Natomiast pełna dostępność w sumie w większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w razie, gdyby zabrakło kostek. Koszt kostki brukowej też można dostosować do swojego portfela ze względu na szeroką ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno wytrzymała na warunki atmosferyczne, zmienne temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też minusy. Kluczową niekorzyść pochodzi z warunków pogodowych. Z uwagi na opady albo przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z czasem odbarwiać się, dlatego traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się między szczelinami i wyrastają, ujmująco wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może odbierać wiele czasu. Co więcej, żeby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi zostać położony w poprawny sposób, co często wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez bardzo dużo czasu. Co więcej zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, który w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Przeważnie podjazdy z kamienia są brane za wyjątkowo eleganckie. Ważnym elementem jest też naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości doskonale przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkowy plus, tj. brak odkładającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy pamiętać, że znaczącą rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd był trwały i żeby pełnił swoją rolę przez lata. Trzeba unikać zostawiania dużych dziur między nimi, dlatego lepiej rozłożyć je jak najbliżej jeden przy drugim, a szczeliny zasypać mieszanką cementu i piasku. Niewłaściwie rozmieszczony kamień nie zachowa swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się zastoin. Co więcej normalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko czyścić taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy wykorzystaniu specjalnych stempli oraz form. Taką metodą da się osiągnąć ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, które bez problemu możemy dostosować do charakteru ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego trwałość oraz wytrzymałość na niszczenie oraz warunki pogodowe. Bez problemu można utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Tak samo kostka brukowa, kamień oraz beton mają zalety i wady. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się w głównej mierze finkcjonalnością, wytrzymałością oraz estetyką. W zależności od tego, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których ważna jest łatwość mycia. Natomiast jeśli zależy nam na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden nateriał nie sprawdzi się w stu procentach.

kostka brukowa Toruń

Komentarze są wyłączone.