Klimatyzacja do domu i biura – Toruń

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak przygotować wosk
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane już nie tylko w biurach, ale także w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora jest co raz bardziej osiągalna dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ przede wszystkim na warunki temperaturowe, ale również na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. W wielu domach klimatyzator jest także wykorzystywany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo zatem nie dziwi jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie oddziałuje na jakość powietrza w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator pomaga oczyszczać powietrze. Nie należy jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji i odpowiednia wentylacja usuwa ryzyko zawilgocenia budynku, które sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Najlepsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w dogodnych warunkach. Optymalna temperatura waha się pomiędzy 23 a 27°C. Również poziom wilgoci ma wpływ i najlepiej by mieścił się w przedziale 40-60%. Są to najbardziej komfortowe warunki, w jakich ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do ustawiania temperatury należy podchodzić z umiarem. Zalecane jest, by rozbieżność temperatur między pokojami nie były większe niż 7°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto też zmniejszyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany prosto na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza od 0,2 m/s, by uniknąć dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora domowego powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić klasę energetyczną urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im większe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii zużywa klimatyzator.

Zwykle najlepszą klasę energetyczną (A+++) posiadają te najbardziej efektywne i kosztowne klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką przeznaczy się na zakup, dlatego że tańsze klimatyzatory, zazwyczaj mają gorszą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej potrzebują napraw.

By działanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne trzeba zadbać o odpowiednią izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, aby odbijały światło słoneczne. Dodatkowo, dobrym sposobem jest instalacja żaluzji czy rolet, które pomogą w zachowaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka typów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, co sprawia, że można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator domowy. Zbudowany jest on z dwóch części: jednostki wewnętrznej, czyli parownika oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Taki rodzaj klimatyzatora można kupić także w formie multisplit, która od standardowej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej zewnętrznej jednostki można podłączyć kilka (maksimum 5) wewnętrznych części, na przykład w oddzielnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest często wybierana do domu, ze względu na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele przestrzeni i ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, co sprawia, że pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w dowolnym miejscu i usunięcie go, kiedy nie będzie potrzebny. Minusem jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (np. na dwór), aby odprowadzał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Inne rodzaje klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych budynkach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Potrzebują znacznie większej przestrzeni i zużywają więcej energii.

Jak długo będzie działać klimatyzator w domu?

Dobrze działający, regularnie oczyszczany i właściwie eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet około 25 lat. Jest to możliwe za pomocą częstych przeglądów, które zmniejszą ryzyko lub usuną wszelkie występujące usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa do trzech razy w roku, aby nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzatora jest w dużej mierze zależna także od jakości i ceny sprzętu. Im wyższa klasa, tym dłuższa pewność sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzatora, wiele firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację starego urządzenia w cenie instalacji nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zadbają o to specjaliści, ale także bezpieczne, dlatego że urządzenie usuwane jest w odpowiednich warunkach.

Koszt klimatyzatora do domu?

Na koszt klimatyzatora w domu ma wpływ wiele czynników. Nie zalicza się do tego jedynie sam koszt sprzętu i jego instalacja. Do wydatków należy dodać także przybliżoną wysokość kosztów eksploatacji, a to inwestycja długofalowa. Trzeba zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, ze względu na lepszą sprawność (czyli rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.