Izolacje natryskowe domu pianką poliuretanową

Firma sprzątająca
28 września, 2020
Warsztat serwisowy aut dostawczych
3 października, 2020

Izolacje natryskowe domu pianką poliuretanową

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest używane, z uwagi na świetne właściwości termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych pośród materiałów stosowanych do ocieplania budynków, dzięki czemu co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką zaletą, dzięki której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest technika aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, dzięki czemu dobrze przywiera oraz układa się w załamaniach oraz zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne należy przycinać oraz dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych oraz zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Porządnie rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, dlatego że pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową oraz atrybutami, z uwagi na co pasują do ocieplania innych elementów budynku. Pianka otwarto-komórkowa wykorzystywana jest przede wszystkim do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz wnętrz. Świetnie nadaje się też do izolacji belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  pianka zamknięto-komórkowa przeznaczona jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR da się także umieścić na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Warto dodać, że piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z tego względu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, poprawnie przygotowane powierzchnie, na przykład drewno i elementy metalowe, a także blachę. Dobrze, żeby przed ociepleniem przestrzeń były wyszorowana z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  W ten sposób osiągamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na odpowiednim miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. Aby przeprowadzić natrysk odpowiednio konieczne są sprzyjające warunki, na przykład wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę motywuje rozbieżność właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest całkowicie sprężysta. Pianka ta po stężeniu staje się półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz nie bardzo chroni przed wilgocią. Dodatkowo otwarto-komórkowa pianka ma niewielką masę (około 8-10 kg/m3), więc ani trochę nie obarcza konstrukcji budynku. Co do grubości aplikowanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie powinna przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko hydrofobowa. Dlatego tak często używa się ją do termicznej izolacji fundamentów. Niestety nie jest paro-przepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu jest sztywna, co sprawia, że łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR trzeba wiedzieć o innych istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie słoneczne, dlatego niezbędna będzie uzupełniająca osłona. Co ważne zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to surowiec palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych zalet pianki PUR należy jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W zestawieniu do innych materiałów termoizolacyjnych to najszybszy sposób ogrzania budynku. Pianka łatwo się układa oraz ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, z uwagi na co nie spada na różnych powierzchniach, a z biegiem czasu nie gubi przyczepności lub swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, co sprawia, że się nie zniekształca. Bardzo kluczowe jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie emituje żadnych substancji szkodliwych lub pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą głównie z jej właściwości. Za minus możemy wziąć słabą odporność na promienie UV, co dodaje nam następnych kosztów związanych z ochroną przed UV. Następną wadą pianki PUR uznajmey jej palność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w klasie E, a więc pali się, ale jest samogasnąca. Również w tej sytuacji da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki albo zaaplikowanie za chudych warstw izolacyjnych. Z uwagi na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić fachowców.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.