enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
enova365
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatolog Toruń
15 września, 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom. Na co zwracać uwagę.

Zamieszkanie w domu dla wielu jest realizacją najskrytszych marzeń. Po czasie wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Wieczorami przeglądamy strony biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym gąszczu znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy zacząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, domek mający około siedemdziesięciu m² będzie zbyt mały i odczujecie brak miejsca. Przeanalizować należy też kwestię garaży. W obecnych czasach jedno miejsce często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy powiększenie niewielkiego garażu. Przeanalizować trzeba też rozmiar działki. . Zbyt mała będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Początkowo należy uściślić ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nowy budynek od dewelopera. Nowowybudowany dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje pozytywy. Najczęściej znajduje się on w rozplanowanej lokalizacji. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy stacji paliw. Wiekowe, domy mają swój czar i klimatyczne wnętrze. Najczęściej bywa tak, że odnowienie takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

O lokalizacji w kilku słowach

Lokalizacja jest pierwszorzędna. Dom nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Lokalizacja wpływa na cenę. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę nieruchomości na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Lubiczu, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę mające wpływ kwoty i w takim wypadku warto zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najważniejsza rzecz do sprawdzenia. Priorytetowo trzeba zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przeczytanie akt przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów po latach. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny powinien sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie warto na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Następną kwestią o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Pozbycie się pleśni wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas kluczowa jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi metodami. Musimy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to warto sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to ważna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z działką. W wypadku używanego domu trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.